Kuulutukset
Jäädytystarjouspyyntö 2024
- Tietoja
TARJOUSPYYNTÖ
Evijärven kunnan sivistys- ja hyvinvointitoimiala/liikuntatoimi pyytää tarjousta:
- Jääkiekkokaukaloiden (3) ja koulukeskuksen luistelualueen pohjajäädytyksestä kausina 1.11.2024- 31.03.2025 ,1.11.2025-31.3.2026 ,1.11.2026- 31.3.2027 ja 1.11.2027-31.3.2028 (4 luistelukautta)
Lahdenkylän ja Särkikylän kaukaloissa pohjajäädytys tulee tehdä järvivedellä ja veden purku pitää tapahtua monipistesuihkuna. Kirkonkylän kaukalon pohjajäädytys tehdään vesijohtovedellä. Kaukalon vieressä on paloposti, josta vesi johdetaan letkulla kaukaloon.
- Jääkiekkokaukaloiden (3) ja luistelualueen puhdistuksesta ja pintajäädytyksestä kunnan Jousa jäänhoitokoneella kausille 1.11.2024- 31.03.2025 ,1.11.2025-31.3.2026 ,1.11.2026- 31.3.2027 ja 1.11.2027-31.3.2028. Kaukaloiden reunajäät höylätään käsikäyttöisellä moottoroidulla jäänhoitokoneella. Työhön kuuluu myös jäänhoitokoneiden huolto.
Traktorin teho tulee olla vähintään 30 kw/voiman otto ja 1000 r/min. Nivelakselin tulee olla riittävän vahva, esim. Bondioli tai Walteescheid W 2300. Käyttäjän tulee olla väh. 18-vuotias.
Jousa-jäänhoitokoneeseen ja moottoroituun reunajäiden höyläyskoneeseen voi käydä tutustumassa teknisen toimen varikolla arkisin, sovi asiasta Ville Jokisuun kanssa.
Tarjoukset tulee jättää muodossa euroa/tunti erikseen konetyölle ja henkilötyölle. Hinta ilmoitetaan alvillisena. Tarjouksen voi jättää kohtaan 1 tai 2 tai molempiin. Tarjouksessa hinta on ilmoitettava erikseen kohtaan 1 (pohjajäädytys) ja kohtaan 2 (puhdistus ja pintajäädytys)
Tarjoukset jätetään suljetussa kirjekuoressa 7.10.2024 klo 14.00 mennessä kunnan liikunta- tai koulutoimistoon, osoite: Evijärven kunta, Liikuntatoimisto, Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi tai sähköpostilla osoitteeseen
Lisätietoja antaa liikuntapaikkojenhoitaja Ville Jokisuu, puh. 044-7699207.
Evijärvi 23.09.2024
Sivistys- ja hyvinvointitoimiala/liikuntatoimi
Evijärven kunnassa on haettavana 4.10.2024 klo 15.00 mennessä LUOKANOPETTAJAN VIRANSIJAISUUS
- Tietoja

Tervetuloa Evijärvelle! Itseään suuremmassa noin 2300 asukkaan kunnassa pohjalainen yhteisöllisyys elää vahvana ja yrittäjähenki väkevänä. Evijärvellä voit nauttia turvallisesta elämästä puhtaan luonnon ympäröimänä. Meillä Evijärvellä on toimivat ja monipuoliset palvelut sekä harrastusmahdollisuudet. Rohkeasti kehittyen luomme yhdessä parempaa huomista eilisestä ponnistaen.
Evijärven kunnassa on haettavana 4.10.2024 klo 15.00 mennessä
LUOKANOPETTAJAN VIRANSIJAISUUS,
ajalle 7.10.2024- 31.5.2025.
Tehtävän sijoituspaikkana on Kirkonkylän koulu. Opetettava luokka on 6.luokka. Odotamme tehtävään valittavalta valmiutta opettaa kaikkia alakoulun oppiaineita lukuun ottamatta englantia, ruotsia ja käsityötä.
Arvostamme hyviä ryhmänhallinta-, vuorovaikutus- ja työyhteisötaitoja, valmiutta joustavien opetusjärjestelyiden toteuttamiseen, nykyaikaisia TVT-taitoja sekä ennakkoluulottomuutta uusien asioiden oppimiseen. Arvostamme oppilaslähtöisiä opetusmenetelmiä ja tiimityötaitoja. Toivomme valmiutta opettaa ja kohdata eri kieli- ja kulttuuritaustoista tulleita ja erilailla oppimisessa tuettavia oppilaita.
Tehtävään valitaan ansioitunein ja työnantajan sopivimmaksi haastattelujen ja muiden selvitysten perusteella arvioima henkilö. Kelpoisten hakijoiden puuttuessa myös kelpoisuutta vailla olevat huomioidaan.
Kelpoisuusehdot määräytyvät opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetun asetuksen nro 986/98 mukaisesti. Kelpoisuuden osoittavat todistukset tarkastetaan mahdollisessa haastattelutilanteessa. Virassa noudatetaan kolmen (3) kuukauden koeaikaa. Palkkaus määräytyy kunnallisen opetusalan virka- ja työehtosopimuksen mukaan OVTES. Valitun on ennen valinnan vahvistamista esitettävä nähtäväksi lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä annetun lain (504/2002) mukainen ote.
Tehtävää haetaan ensisijaisesti Kuntarekryn kautta sähköisesti 4.10.2024 klo 15.00 mennessä. Mikäli et voi käyttää Kuntarekryä, hakemus ja CV voi lähettää myös sähköpostitse
Lisätietoja antavat
sivistys- ja hyvinvointijohtaja Leila Qvist-Pettersson p. 044 7699210,
Ilmoitus kuulutuksesta - ympäristönsuojelulain 118 §:n mukainen päätös - tilapäistä melua ja tärinää koskeva ilmoitus
- Tietoja
Ilmoitus kuulutuksesta
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut 10.9.2024 ympäristönsuojelulain 118 §:n mukaisen
päätöksen tilapäistä melua ja tärinää koskevan ilmoituksen johdosta.
Päätös koskee Keski-Pohjanmaan Moottoriurheilijat ry:n järjestämää rallikilpailua, joka järjestetään
Evijärven kunnan ja Kauhavan kaupungin alueilla 28.9.2024 klo 12.00–20.00.
Asian diaarinumero on EPOELY/1579/2024.
Päätöksen ja kuulutuksen nähtävillä pito
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut päätöksen tiedoksi julkisella kuulutuksella. Kuulutus
ja päätös liitteineen ovat yleisesti nähtävillä 10.9. – 17.10.2024 välisenä aikana ELYkeskuksen
verkkosivuilla osoitteessa www.ely-keskus.fi/kuulutukset/etela-pohjanmaa
Linkki kuulutukseen ja päätökseen
www.ely-keskus.fi/kuulutukset/etela-pohjanmaa
Ilmoitus kuulutuksesta: Porrasnevan turvetuotantoalueen ympäristöluvan lupamääräysten muuttaminen, Evijärvi ja Kauhava
- Tietoja
Dnro LSSAVI/3795/2024
29.8.2024
LÄNSI- JA SISÄ-SUOMEN ALUEHALLINTOVIRASTO
puh. 0295 016 000
fax 06 317 4817
www.avi.fi/lansi
ILMOITUS
Ympäristönsuojelulain mukainen päätös
Hakija Neova Oy
Dnro LSSAVI/3795/2023
Päätösnro 101/2024
Porrasnevan turvetuotantoalueen ympäristöluvan lupamääräysten muuttaminen, Evijärvi ja Kauhava
Kuulutuksen ja päätöksen nähtävilläpito
Aluehallintovirasto antaa yllä mainitun päätöksen tiedoksi julkisella kuulutuksella alue-hallintovirastojen verkkosivuilla. Kuulutus ja päätös pidetään nähtävillä 29.8. – 7.10.2024 osoitteessa https://ylupa.avi.fi mistä ne ovat luettavissa. Ohjeet muutoksenhausta ovat päätöksen liitteenä olevassa valitusosoituksessa.
Ilmoitus kuulutuksesta, Markjärven tuulipuisto ja sähkönsiirto, Kruunupyy
- Tietoja
Winda Energy Oy on toimittanut Etelä-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukselle
(ELY-keskus) ympäristövaikutusten arviointimenettelystä (YVA-menettely) annetun lain mukaisen
arviointiohjelman Markjärven tuulipuisto ja sähkönsiirto. Arviointiohjelma on hankkeesta
vastaavan laatima suunnitelma hankkeen ympäristövaikutusten arvioinnin toteuttamisesta.
Hankkeessa Winda Energy Oy suunnittelee uuden tuulivoimapuiston rakentamista Kruunupyyn
Markkisjärven alueelle. Hankealueen koko on noin 1200 hehtaaria ja se sijaitsee noin 5 km Teerijärven
taajamasta lounaaseen. Tuulivoimapuisto koostuu suunnitelman mukaan 6–14 tuulivoimalasta,
joiden kokonaiskorkeus on enintään 320 m ja roottorin halkaisija enimmillään 200 metriä.
Käytettävän tuulivoimalamallin yksikköteho on 6–10 MW. Tällöin tuulivoimapuiston kokonaisteho
tulee olemaan 36–140 MW ja arvioitu vuotuinen sähkön nettotuotanto 124–520 GWh.
Hankealueelle rakennetaan sähköasema, jonka kautta sähkö siirretään kantaverkkoon maakaapelilla
joko Teerijärven sähköaseman kautta tai Ventusneva-Evijärvi voimajohdon kautta voimajohtoliityntänä.
Sähkönsiirtoreitin pituus Teerijärven sähköasemalle on 6 ja Ventusneva-Evijärven
voimajohdolle 14 kilometriä.
Arviointiohjelman ja kuulutuksen nähtävilläpito
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on antanut arviointiohjelman ja kuulutuksen tiedoksi julkisella
kuulutuksella. Asiakirjat ovat nähtävillä 22.8. – 20.9.2024:
• Kuulutus: Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen verkkosivuilla
www.ely-keskus.fi/kuulutukset/etela-pohjanmaa
• Kuulutus ja arviointiohjelma: ympäristöhallinnon verkkosivuilla
www.ymparisto.fi/markjarv-tuulipuisto-YVA
Lisäksi paperiversiot ovat nähtävillä:
• Kruunupyyn kunnanvirasto, Säbråntie 2, 68500 Kruunupyy
• Teerijärven kirjasto, Elisabetintie 3, 68700 Teerijärvi
• Pedersören kunnanvirasto, Skrufvilagatan 2, 68910 Pännäinen
• Evijärven kunnanvirasto, Viskarinaukio 3, 62500 Evijärvi
• Luodon kunnanvirasto, Pohjoinen Luodontie 30, 68570 Luoto
ETELÄ-POHJANMAAN ELINKEINO-, LIIKENNE- JA YMPÄRISTÖKESKUS